Elektryczne pastuchy : pytania i odpowiedzi

Czym jest elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie ? Jak działa taki elektroniczny kojec dla psa ?

Niewidoczne ogrodzenie nie jest typowym rozwiązaniem typu elektryczny pastuch. Jest to techniczne rozwinięcie tej myśli. Jest to ogrodzenie dla psa pomyślane jako elektroniczny kojec dla psów, które skutecznie powstrzymuje psa lub kota przed wkraczaniem w teren pięknej zieleni zapobiegając ucieczkom psów z terenu posesji, niszczeniu drzew, krzewów lub rabat kwiatowych. Dzięki niemu psy i koty nie będą już również zanieczyszczały wrażliwych stref w ogrodzie. Skończą się również takie zachowania jak: kąpiele się w oczku wodnym lub rozkopywanie rabat kwiatowych przez psa.

Tego typu elektroniczny kojec dla psa może służyć także jako zamiennik zwykłego ogrodowego płotka, który do tej pory powstrzymywał psy i koty przed wejściem na wygrodzony teren ogrodu. Dodatkową cechą takiego systemu, jest również fakt, że po zainstalowaniu jest ono zupełnie niewidoczne dla ludzi, co w dużej mierze przekłada się na wygląd całego zaprojektowanego i wykonanego ogrodu.

Ile czasu zajmuje instalacja niewidocznego kojca dla psa ?

Wszystko zależy od danego ogrodu, jego wielkości a także ilości miejsc, które chcemy zabezpieczyć w ogrodzie przed psem lub kotem. Nie mniej jednak prosta instalacja startowego zestawu zawierającego najczęściej 150 metrów nie powinna trwać dłużej niż pół godziny i sprowadza się do rozciągnięcia przewodu, podłączenia centralki do prądu i założeniu psu elektrycznej obroży.

Jak długo trwa tresura psa w systemie elektryczny pastuch - niewidoczne ogrodzenie ?

Znamy wiele historii psów, które potrzebowały zaledwie od 1 do 3 dni na naukę prawidłowego poruszania się po ogrodzie. Zazwyczaj jednak zaleca się łagodne i stopniowe wprowadzanie psa do pracy w tego typu systemie ogrodzenia. Producenci zalecają tresurę psa po 10 do 15 minut dziennie przez około dwa tygodnie.  Wszystko zależy od danego ogrodu, jego wielkości, a także ilości miejsc, które chcemy zabezpieczyć w ogrodzie przed psem lub kotem. Nie mniej jednak prosta instalacja startowego zestawu zawierającego najczęściej 150 metrów nie powinna trwać dłużej niż pół godziny i sprowadza się do rozciągnięcia przewodu, podłączenia centralki do prądu i założeniu psu elektrycznej obroży.

Czy do instalacji elektrycznego pastucha tego typu potrzebne są specjalne narzędzia ?

Przy prostych projektach instalacji ogrodzenia praktycznie nie są używane żadne narzędzia. Przy bardziej zaawansowanych kojcach, niezbędne mogą okazać się podstawowe narzędzia ogrodnicze jak np.: mała łopata do okrycia przewodu pod trawnikiem. W ogrodach, które są dopiero projektowane i realizowane instalacja ogrodzenia odbywa się w ramach prac ogrodniczych (np. podczas przygotowania podłoża lub chociażby rozsypywaniu kory czy wkopywaniu rollborderów). W takiej sytuacji zapytaj swojego projektanta lub wykonawcę ogrodu o możliwość fachowej instalacji elektrycznego pastucha już na etapie pierwszych lub kolejnych nasadzeń w ogrodzie.


Jeśli posiadam kilka psów lub kotów, to czy tego typu elektryczny pastuch może działać na wszystkie zwierzęta w ogrodzie ?

Tak. Instalując niewidoczne ogrodzenie nie masz praktycznie żadnych ograniczeń co do ilości psów lub kotów, które będą nadzorowane przez ten typ elektrycznego pastucha. Istnieje możliwość zakupienia samej elektrycznej obroży dla kolejnych psów i kotów. Wszystkie obroże elektryczne będą pracowały w ramach jednej instalacji elektrycznego pastucha typu niewidoczne ogrodzenie.

Bezpieczeństwo dzieci i ludzi. Czy przypadkowe uszkodzenie przewodu może być niebezpieczne?

Przypadkowe przecięcie lub przerwanie przewodu antenowego, którym otoczony jest ogród nie jest niebezpieczne dla ludzi i zwierząt. Przewód jest zaizolowany i nie wymaga kontaktu psa i kota z przewodem do prawidłowego działania naszego elektronicznego kojca dla psa. W przewodzie prąd nie przekracza zazwyczaj 12V, zaś sam przewód pełni tylko funkcję anteny radiowej do komunikacji z elektrycznymi obrożami.