• Tresura psa
    Tresura psa
  • Elektryczny pastuch
    Elektryczny pastuch

Tresura psa na spacerze

W przypadku kiedy chcemy aby nasz elektryczny pastuch typu niewidoczne ogrodzenie umożliwiał psu swobodne opuszczanie terenu przez furtkę możemy na tym odcinku i w odległości 1.5 metra z każdej strony spleść kabel. Zazwyczaj jednak przyjmuje się zasadę, że pies który idzie na spacer wychodzi z właścicielem dopiero po zdjęciu elektrycznej obroży dla psa pracującej w systemie elektrycznego pastucha.

 

Jeśli chcesz aby strefa przez którą przebiega kabel twojego elektrycznego pastucha dla psów stała się nieaktywna, a nie chcesz korzystać z opcji splecenia kabla, możesz również kabel zakopać na około 1.5 metra w ziemi zgodnie z rysunkiem. Możesz też umieścić kabel nad ziemią na tej samej wysokości (150 cm), która spowoduje że kabel będzie na pewnym odcinku nieaktywny dla psa i umożliwi mu np. wyjście przez furtkę (na kolejnym rysunku).

 


Tresura psa poza systemem naszego elektronicznego kojca dla psa może być natomiast prowadzona przez zestaw w którego skład wchodzi pilot i specjalna obroża elektryczna. Tego typu zestawy mogą komunikować się ze sobą na odległość od kilkudziesięciu do nawet 1.500 a nawet 3.000 metrów umożliwiając zdalne uruchamianie odpowiednich funkcji w obroży za pomocą pilota.

 


Czy istnieje system łączący obie te funkcje: elektryczny pastuch dla psa i elektryczna obroża to tresury psów ?

 


Tak. Na rynku jest zestaw łączący obie te funkcje. Marka Innotek opracowała obrożę, która pracuje zarówno w systemie elektrycznego pastucha jak i może być sterowana za pomocą pilota na odległość do około 125 metrów. Z jednego pilota można nadzorować maksimum dwie obroże elektryczne dla psów, natomiast w systemie elektrycznego pastucha może ich pracować dowolna ilość.

 


 


Zazwyczaj jednak tresura psa prowadzona jest za pomocą typowej treningowej obroży elektrycznej. Należy pamiętać, że tego rodzaju obroża elektryczna nie może być jednak używana do nauki podstawowych komend ! Przyjmuje się, że pies z którym chcemy pracować za jej pomocą powinien mieć skończone 6 miesięcy i znać już podstawowe komendy. Elektryczne obroże są natomiast niezwykle skutecznym środkiem do korekty zachowania psa i kontroli na znaczną odległość.

 


Wychodząc na spacer z psem musimy jednak pamiętać jakie przepisy regulują kwestie wspólnych wypraw:

 


Art.145 Kodeksu wykroczeń mówi, że: Kto zanieczyszcza lub zaśmieca miejsca dostępne dla publiczności, a w szczególności drogę, ulicę, plac, ogród, trawnik lub zieleniec, podlega karze grzywny do 500 zł albo karze nagany

Wychodząc z psem poza obręb posesji pamiętać należy, że to my odpowiadamy za psa. Warto zatem wyposażyć się w odpowiedni zestaw umożliwiający zachowanie czystości w trakcie spaceru.


 

 

Tresura psów w której wykorzystywana jest elektryczna obroża dla psa może być również prowadzona przez psy myśliwskie. Tego rodzaju obroże elektryczne charakteryzują się zasięgiem od 500 do 3000 metrów, wzmocnioną budową obroży elektrycznej noszonej przez psa i zapewniają jej pełną wodoszczelność.

Najbardziej zaawansowane piloty przeznaczone do sterowania elektryczną obrożą mogą obsługiwać niezależnie nawet sześć odbiorników dla psów.